SELVANGIVELSE, SKATT, ENKELTMANNSFORETAK, EGET FIRMA: Det er ikke penger inn og ut som styrer årets resultat i ditt enkeltmannsforetak og dermed selvangivelsen og skatten, men regnskapsføringen. Du kan ha for eksempel 100.000 kroner mer på konto ved årsskiftet, men likevel underskudd i årets næringsregnskap. Eller omvendt …
Regnskapsføringen skal nemlig baseres på tidspunktet når varer leveres eller tjenester ytes. I praksis blir her gjerne fakturadato brukt.
For et lite enkeltmannsforetak har dette vanligvis størst betydning ved årsskiftet.
EKSEMPEL: Kostnader til abonnementer, strøm, tele, regnskapsfører osv som gjelder for 2011 skal føres i 2011 også om de betales i 2012.
TIPS! Mer om dette i eboka Næringsoppgaven: Gjør-det-selv. Den gir oppskriften for de selvstendig næringsdrivende som vil spare utgiftene til regnskapsfører og selv fylle ut selvangivelse, næringsoppgave og personinntektsskjema for 2011.
Overskudd inn i egen inntekt
Enkeltmannsforetakets virksomhet og økonomiske resultat er en del av eierens egen personlige økonomi.
Regnskapsmessig resultat (overskudd eller underskudd) går inn i eierens selvangivelse som næringsinntekt og kommer i tillegg til eventuell annen alminnelig inntekt (det vil si 28 prosent skatt).
Næringsinntekt gir ikke grunnlag for minstefradrag slik som lønnsinntekt gjør.
Underskudd til fradrag i annen inntekt
Et underskudd i enkeltmannsforetaket går til fradrag i selvangivelsen i eventuell annen alminnelig inntekt samme år.
Er det ikke dekning for å trekke fra hele underskuddet i årets alminnelige inntekt, føres resten over til fradrag følgende år.
Pluss personinntekt i foretaket
I tillegg til alminnelig inntekt får du også personinntekt i enkeltmannsforetaket.
Les mer om dette i vår ebok 038 Enkeltpersonforetak og skatt (inngår også til rabattpris kr 26 som del av oppdateringsabonnement på DrivBedre-pakken Skatt&Økonomi)
Kunder om DrivBedre-pakken Skatt&Økonomi: “Utrolig mye nyttig informasjon. Veldig verdifull tjeneste” – “Har spart meg for titusenvis av kroner” – “Hadde aldri hatt mulighet til å finne ut av denne informasjonen selv” – “Sparte meg for mye penger” – “En god investering!” – “Prisen tatt i betraktning var det ingen tvil om å kjøpe hele pakken” Les flere kundeutsagn