Et enkeltpersonforetak oppretter du på et øyeblikk – gratis!

Publisert 08.02.2011

ENKELTPERSONFORETAK: Et enkeltpersonforetak – ENK, også kalt enkeltmannsforetak – har du/er du i forhold til skatteetaten i det øyeblikk du mottar din første næringsinntekt. (Dette er det samme som å være selvstendig næringsdrivende.)

Hvis du ikke skal selge varer som du har innkjøpt for salg, trenger du ikke registrere enkeltpersonforetaket i Brønnøysund.

Ved årets slutt skal årets omsetning i næring føres i en tilleggsside til selvangivelsen eller i Næringsoppgave 1, minus fradrag for alle utlegg i samme forbindelse. Her kan du ha god nytte av veiledningen i eboka Næringsoppgaven: Gjør-det-selv.

Nettoen går videre til selvangivelsen for beskatning (eventuelt til fradrag hvis det er underskudd i driften).

Du trenger ikke opprette egen bankkonto for enkeltpersonforetaket, du kan bruke den lønns- eller brukskontoen som du har fra før.

Fakturaer skriver du i oppstigende nummer (for eksempel 001, 002, 003).

Foretaket ditt kan du kalle Olsen, eller Jens Olsen, eller SuperDuper Olsen eller Jens Olsen SuperDuper eller hva du vil, du må bare ha med etternavnet ditt.

Du kan (men det er ikke strengt nødvendig) kontakte skattekontoret – www.skatteetaten.no – og si at du har startet næring og vil betale forskuddsskatt, men ingen kommer og tar deg om du avventer dette.

Saken er at du som person og ditt ENK er tett forbundet økonomisk, og at det i utgangspunktet er minimalt med formaliteter eller byråkrati som trengs.

Det er bare å starte. Dette er den enkle metoden – det er slik de fleste næringsdrivende som er yrkesutøvere uten ansatte – og ikke driver handel med varer – har gått i gang.

Det går i tillegg an å registrere foretaket i Brønnøysundregistrene. Det skjer gratis i Enhetsregisteret.

MERK! Bare når du skal selge mva-pliktige tjenester, varer eller ha ansatte er du nødt til å registrere foretaket. Det må gjøres i Foretaksregisteret, og der er det ikke gratis.

Etter registrering får foretaket organisasjonsnummer – ni sifre som skal stå på brevark og fakturaer. Foretaket ditt vil dessuten være gjenfinnbart på www.brreg.no om noen – kanskje av dine mulige kunder – skulle ønske å sjekke deg opp der.

HUSK! Noen oppdragsgivere synes det er mer “seriøst” å få fakturaer med organisasjonsnummer. (Ingen regnskapstall eller slike opplysninger skal til Brønnøysund.)

Summa summarum: Det er bare å gå i gang, uten videre, med ditt enkeltpersonforetak – hvis noen vil betale for dine tjenester.

Føler du behov for det, bør du kanskje finne en nærliggende regnskapsfører som du kan bruke som sparringspartner den første tida.

Les mer i Enkeltpersonforetak og skatt | DrivBedre-pakken Skatt&Økonomi

Kunder om DrivBedre-pakken Skatt&Økonomi: “Utrolig mye nyttig informasjon. Veldig verdifull tjeneste” – “Har spart meg for titusenvis av kroner” – “Hadde aldri hatt mulighet til å finne ut av denne informasjonen selv” – “Sparte meg for mye penger” – “En god investering!” – “Prisen tatt i betraktning var det ingen tvil om å kjøpe hele pakken” Les flere kundeutsagn

Andre relevante nyheter:

  1. Regnskap: Send faktura gratis eller nesten gratis
  2. BSU-sparing er best: 25 prosent avkastning, på et øyeblikk
  3. Enkeltpersonforetak: Får jeg fradrag for påkostninger i privatboligen?
  4. Nå får du firmaattest, årsregnskap osv gratis fra Altinn
  5. Her ser du mange av fordelene ved enkeltpersonforetak